������������ ������������ ���������� ���������� ���� �������������� �������� �������� ������ ���� 

استارت افزایش تیراژ تولید در واحدهای قطعه سازی زده شد

پرشین خودرو/ دبیر انجمن قطعه سازان طرح دولت برای ساماندهی تولید و خروج شرکتهای خودروسازی از زیاندهی را واقع بینانه دانست و گفت : قطعه سازان به امید وعده های داده شده هستند و چنانچه وعده ها حاصل شود مطمئنا صنعت خودرو و قطعه سازی به اعداد بالاتری از تیراژ تولید دست خواهد یافت.
 

مازیار بیگلو با بیان این مطلب اظهار داشت: با وجود اینکه تاکنون طرح های خوشبینانه زیادی برای صنعت خودرو و قطعه سازی تهیه شده اما بسیاری از آنها به سرانجام نرسیده است اما طرح دولت برای ساماندهی تولید و عرضه خودرو بسیار واقع بینانه تهیه شده است.

وی با اشاره به طرح مشکلات قطعه سازان در جلسات مشترک با خودروسازان و طرح برخی راهکارها برای رفع موانع جهش تولید افزود: در جریان تدوین بسته جهش تولید صنعت خودرو که با مشارکت خودروسازان و وزارت صمت تهیه شده، نیازسنجی هایی با توجه به هدف گذاری تولید در دو شرکت سایپا و ایران خودرو انجام شده است و شرکتها با توجه به تولید روزانه دو هزار و 400 دستگاه خودرو در سایپا و دو هزار و 800 دستگاه محصول در ایران خودرو جدولی از نیازها و مشکلات تولید در حوزه منابع مالی، تامین ارز و مواد اولیه و همچنین معضلات قیمت گذاری و زیان های ناشی از کاهش نقدینگی شرکتها ارائه کردند.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو ایران با توجه به راهکار وزارت صمت برای رفع مشکل قیمت گذاری افزود: دولت در خصوص قیمت گذاری در بسته جهش تولید به طرح تحول در صنعت خودرو توسط مجلس استناد کرده است و بر این اساس خودروها را به دو دسته پرتیراژ و کم تیراژ تقسیم و بر این اساس 55 درصد بر مبنای قیمت گذاری شورای رقابت و عرضه در بورس کالا و قیمت گذاری 45 درصد دیگر به هیات مدیره واگذار می شوند که البته باید این راهکار و سایر بندهای موجود در بسته جهش تولید در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مطرح و مورد بررسی قرار گیرد.


دست یابی به اعداد بالاتری از تیراژ تولید در بسته پیشنهادی دولت
بیگلو بیان کرد: به منظور تامین نقدینگی اولیه سازندگان نیز مقرر شده است که بانک مرکزی پنج هزار میلیارد تومان از مصوبه سال گذشته شورای پول و اعتبار را در قالب تسهیلات پرداخت کند.

وی گفت: در صورتی که هیچ خلف وعده ای توسط هیچ یک از طرفین صورت نگیرد و موضوع 45 درصد و 55 درصد فروش محصولات انجام و بانک مرکزی هم مصوبه سال 98 را عملیاتی کند مطمئنا صنعت خودرو و قطعه سازی به اعداد بالاتری از تیراژ تولید در بسته پیشنهادی دولت دست خواهد یافت.

بیگلو در پایان با اشاره به استارت افزایش تیراژ تولید در شرکتهای قطعه سازی و خودروسازی خاطرنشان کرد: آمار تولید روزانه خودروسازان گواه تولید صعودی شرکتهاست با این حال قطعه سازان به امید وعده های داده شده هستند و در صورتی که این وعده ها حاصل شود به نتایج خوبی را در تولید خودرو خواهیم رسید.