کارشناسی خودرو کارن چک - رنگ شدگی - بدنه - فنی - ارائه برگه 

خرید خودروی چینی هم رویا شد/ ثبت قیمت یک میلیاردی برای «تیگو»

تسنیم/ شرکت‌های خودروسازی چینی از غیبت رقبای خود در بازار ایران استفاده کرده و با افزایش نجومی قیمت، خرید محصول چینی را هم برای مصرف کننده ایرانی به یک رویا تبدیل کرده اند.
روند افزایشی قیمت ارز طی ماه های گذشته باعث شده تا تغییرات قیمتی در انواع کالاهای مصرفی مردم از مرغ و گوشت گرفته تا انواع خودروهای داخلی و مونتا‌ژی به وجود آید. اما در این میان برخی تولیدکنندگان نیز به بهانه هزینه های تولید و استفاده از مواد اولیه وارداتی از شرایط نابسامان ارز سوء استفاده کرده و به صورت غیر منطقی قیمت محصولات خود را افزایش داده‌اند.

به عنوان نمونه یک شرکت خودروسازی چینی که از غیبت رقبای خود در بازار ایران استفاده کرده، با افزایش قیمت ها خرید محصول چینی را هم برای مصرف کننده ایرانی به یک رویا تبدیل کرده است. 

البته جالب اینجاست روند افزایش قیمت ها در محصولات این شرکت چینی به حدی نجومی است که حتی با افزایش قیمت ارز هم منطبق نیست.

مشاهده قیمت‌های جدید این شرکت چینی نشان می دهد هیچ نظارتی بر افزایش قیمت محصولات آن نبوده و این شرکت براساس ملاک و معیار خاص خودش تصمیم به تغییرات قیمتی به بهانه افزایش نرخ ارز گرفته است.به عنوان نمونه در لیست جدید این شرکت چینی برای محصول چری آریزو 6 (Turbo) که در آبان ماه 98 با احتساب دلار 11 هزار و 400 تومانی حدود  372 میلیون تومان بود، قیمت 872 میلیون تومان ثبت شده، قیمت چری تیگو 7 (IE)  هم از 437 میلیون و 300 هزار تومان در آبان ماه 98 به 990 میلیون تومان رسیده است.

به نظر می رسد در شرایطی که همه به نوعی در صدد افزایش قیمت به بهانه های مختلف هستند، جایگاه نظارتی وزارت صمت باید بیش از پیش پررنگ باشد اما متأسفانه وضعیت بازار نشان از آن دارد که وزارت صنعت بیشتر سکوت را ترجیح داده و نظاره گر اتفافات در قیمت فروش انواع کالا به مردم است.