کارشناسی خودرو کارن چک - رنگ شدگی - بدنه - فنی - ارائه برگه 

آیا الان زمان مناسبی برای خرید خودرو است؟

خودرو بانک/ همانطورکه می‌دانید، بازار خودرو در ماه‌های اخیر دچار نوسانات زیاد شده و در رکود شدیدی به سر می‌برد. بسیاری از خریداران به امید کاهش مجدد قیمت خودرو در زمان مذاکره ایران با آمریکا با روی کار آمد بایدن از خرید دست کشیده‌اند و در مقابل نیز کاهش نسبی قیمت دلار باعث شده تا قیمت خودروهای داخلی و خارجی کاهش چشمگیری را تجربه کنند.

در این ماه سوالات بسیاری را برای ما ارسال کردند، که برای پاسخ به آن‌ها به سراغ جناب آقای میثم شفیق، کارشناس بازار خودرو و مدیرعامل مجموعه سوییچ رفتیم تا از شرایط بازار نقل و انتقالات و همچنین آینده بازار خودرو بیشتر مطلع شویم.
 
در زیر می‌توانید متن این مصاحبه و پرسش و پاسخ را مطالعه کنید:

 

جناب آقای شفیق، به نظر شما الان زمان مناسبی برای خرید خودرو است؟
در واقع با شرایط غیرپایداری که در بازار ایران و وضعیت اقتصاد کشور وجود دارد، هیچوقت نمی‌توان گفت که شرایط برای خرید خودرو مناسب هست یا خیر. در شرایط کنونی، اوضاع اقتصادی کشور آنقدر به پارامترهای مختلف بستگی دارد که هیچ کارشناسی نمی‌تواند امروز و یا شش ماه دیگر را زمان مناسب برای خرید خودرو پیش‌بینی کند.

اما توصیه ما به دوستان این است که هیچگاه به عنوان سرمایه‌گذار وارد این بازار نشده و اگر نیاز به خودرو برای مصرف شخصی دارند، هرگاه شرایط خرید برایشان فراهم بود اقدام کنند، فارغ از هر شرایطی که در بازار خودرو حاکم است.

در حال حاضر چیزی که بازار خودروی کشور را بیشتر از همه متلاطم کرده و باعث ایجاد حباب می‌شود، دقیقا ورود تقاضایی است که منجر به مصرف نمی‌شود و در واقع به عنوان یک کالای سرمایه‌ای به آن نگاه کرده و انبار می‌شوند. به همین دلیل توصیه ما به دوستان این است که هرگاه نیاز به یک وسیله نقلیه دارند، خودروی مورد نیاز خود را خریداری کنند و یا ماشین خود را بفروشند. ضمن اینکه اکثر مردم یک ماشین را تبدیل به ماشین دیگر می‌کنند و همین کار باعث می‌شود تا تغییر جدی در بازار احساس نشود.

با انجام این کار، در واقع یک خودرو جایگزین خودروی دیگر می‌شود و هر موقعیتی برای ماشین خریداری شده در بازار وجود دارد، به تناسب آن برای ماشین فروخته شده هم وجود خواهد داشت.

 

به نظر شما سال 1400 خودرو گران خواهد شد؟
قیمت خودرو به پارامترهای مختلفی بستگی دارد و مواردی که خیلی در قیمت خودرو تاثیرگذار هستند، در ابتدا قیمت ارز و سپس عرضه و تقاضا است که تعیین کننده قیمت خودرو در بازار هستند. اگر ما سال آینده قیمت ارز پایین‌تری داشته باشیم، قطعاً نزول قیمت را به همراه دارد، کما این که شرایط سیاسی هم به گونه‌ای پیش می‌رود که برخی کارشناسان کاهش قیمت دلار را پیش‌بینی می‌کنند که در این صورت شرایط بهتر خواهد شد.

نکته بعدی عرضه و تقاضاست که دو مورد می‌تواند بر هم زننده این امر باشند. اول از همه تولید شرکت‌های خودروسازی و افزایش فعالیت آنان برای از بین بردن حباب قیمت و فاصله زیادی که در بازار با قیمت کارخانه ایجاد شده و اگر کارخانه‌ها تولید کافی برای عرضه به مشتریان داشته باشند، دیگر شاهد سفته بازی بیرون کارخانه و کف خیابان نخواهیم بود و مردم هرگاه اراده کنند، توانایی خرید اتومبیل از کارخانه را خواهند داشت و احتمالاً با برداشته شدن تحریم‌ها و امکان واردات قطعات منفصله خودرو و مونتاژ در داخل، تولید هم بهبود پیدا خواهد کرد.

مورد بعدی بحث واردات خودرو است که اخیراً وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت صحبت‌هایی در رابطه با آن کرد و پس از مدت کوتاهی تکذیب شد. با این حال فکر می‌کنیم که در این دولت نه، ولی دولت آینده که در اوایل سال جدید روی کار خواهند آمد، بحث واردات هم باز خواهد شد. براساس پیش‌بینی‌های انجام شده احتمالاً دولت بعدی از حزب اصولگرا خواهد بود و معمولاً وقتی روی کار می‌آیند، واردات خودرو هم آزاد می‌شود.

 

به نظر شما اگر واردات خودرو آزاد شود، قیمت خودرو کاهش پیدا خواهد کرد؟
واردات خودرو قطعاً اثرگذار خواهد بود و اگر نگاهی به بازار داشته باشیم، می‌بینیم که ماشین‌های مدل 2013 با قیمتی در بازار فروخته می‌شود که اگر مدل‌های 2021 همین ماشین را با قیمت ارز فعلی به کشور وارد کنیم، قیمت کمتری نسبت به مدل‌های قدیمی موجود در بازار خواهند داشت. در مجموع واردات خودرو می‌تواند در کاهش قیمت‌ها اثرگذار باشد.

 

این کاهش قیمت برای خودروهای داخلی هم خواهد بود؟
بله، این افزایش قیمتی که ما اخیراً تجربه کردیم از خودروهای داخلی شروع شد. در ابتدا خودروهای داخلی گران شدند و سپس شاهد افزایش قیمت خودروهای وارداتی به نسبت خودروهای داخلی بودیم. چون تقریباً 80 درصد از خودروهای موجود در جاده‌های کشور، تولید داخل هستند و چینی‌های مونتاژی را هم باید جزو همین گروه بدانیم.

خودروهای داخلی اثر بیشتری بر روی قیمت‌ها دارند و اگر تولید به نحو احسن انجام شود و به دنبال آن واردات هم آزاد شود، می‌توانیم شاهد اثرگذاری این دو فاکتور و کاهش قیمت‌ها در بازار باشیم.