کارشناسی خودرو کارن چک - رنگ شدگی - بدنه - فنی - ارائه برگه 

تصاویر و اطلاعات اولیه از محصول جدید شرکت چانگان با نام UNI-K منتشر شد

چرخان/ شرکت خودروسازی چانگان پس از معرفی و تولید خودرو UNI-T، اکنون اولین تصاویر رسمی از کراس‌اوور جدید دیگر خود از سری یونی را منتشر کرده است. این خودرو ابتدا UNI-V نام داشت اما نهایتا نام آن به UNI-K تبدیل شد. یونی‌کی بعد از یونی‌تی دومین خودرو از سری یونی چانگان محسوب می‌شود.

علیرغم انتشار برخی تصاویر بیرونی این خودرو، هنوز از داخل و بخش کابین یونی‌کی تصویری منتشر نشده است. احتمالا قرار است تا اولین نمایش عمومی این کراس‌اوور، اواخر ماه نوامبر در نمایشگاه گوانگژو صورت گیرد.

البته بهتر است بدانید که این خودرو با ۴,۸۶۵ میلی‌متر طول، ۱,۹۴۸ میلی‌متر عرض و ۱,۷۰۰ میلی‌متر ارتفاع، از یونی‌تی بزرگ‌تر بوده و این یعنی یونی‌کی ابعاد مشابهی با پورشه کاین دارد.

زیر کاپوت یونی‌کی یک پیشرانهٔ ۲ لیتری چهارسیلندر توربوشارژ به همراه یک گیربکس هشت سرعتهٔ اتوماتیک آیسین قرار می‌گیرد که نیرو را به هر چهارچرخ منتقل می‌کند. با اینکه هنوز مشخصات رسمی این موتور اعلام نشده است؛ اما این احتمال وجود دارد که پیشرانه مذکور توان تولید قدرتی معادل ۲۳۰ اسب بخار و ۳۶۰ نیوتن متر گشتاور را داشته باشد. این مورد باتوجه به وجود موتور 2 لیتری توربوشارژ در دیگر خودروهای شرکت چانگان، فقط یک حدس است و اطلاعات رسمی قرار است بزودی منتشر شود. 

طراحی
به گفتهٔ چانگان، در یونی‌کی هم از همان زبان طراحی یونی‌تی استفاده شده که جسورانه‌ترین قسمت آن، طراحی جلوی خودرو است. چراغ‌های LED تیز و باریک جلو، مه شکن‌های LED و جلوپنجرهٔ خاص و… همگی از کانسپت ویژن V الهام گرفته شده‌اند. دستگیره‌های بیرون‌ نیز بصورت هوشمند بوده که یک ویژگی خوب درباره محصول جدید چانگان خواهد بود.

چراغ‌های عقب باریک کراس‌اوور چانگان با نواری از LED که آن‌ها را به هم متصل کرده شباهت زیادی به چراغ‌های کراس‌اوور لوکس پورشه دارند. گرچه دیگر اینگونه طراحی چراغ عقب، در خودروهای چینی عادی شده است.

 اما در مورد مسئله عرضه و تولید چانگان یونی‌کی، میتوان گفت که از سه‌ماههٔ نخست سال آینده احتمال دارد تا در کشور چین به مرحله تولید انبوه برسد. باید صبر کرد و دید تا این خودرو با چه قیمت و مشخصات قطعی به بازار چین عرضه خواهد شد. البته بهتر است بدانید که محصولات سری یونی شرکت چانگان، بیشتر به تولید خودروهای لوکس خواهد پرداخت.