کارشناسی خودرو کارن چک - رنگ شدگی - بدنه - فنی - ارائه برگه 

نگاهی به چانگان آلسوین، سدان خوش قیمت چینی

خودرو بانک/ داشتن یک خودروی جذاب و قوی که دارای امکانات زیادی باشد، می تواند اعتبار بیشتری به شرکت های خودروسازی ببخشد و آنان را در بین خودروسازان بزرگ جهانی قرار دهد، اما گاهی اوقات نیاز جامعه به خودروهای ارزان قیمت و مقرون به صرفه است و به همین دلیل بسیاری از شرکت های خودروسازی بخش زیادی از ظرفیت خود را برای پاسخگویی به نیاز این قشر از جامعه صرف می کنند.

در این بین می توان به شرکت های خودروساز چینی اشاره کرد که در کنار طراحی و ساخت خودروهای باکیفیت و جذاب، بیشتر از همه دست روی نیاز عموم گذاشته و سعی می کنند تا خودروهای مقرون به صرفه با تیراژ تولید بالا طراحی و راه اندازی کنند.


 

شرکت خودروسازی چانگان یکی از خودروسازان خوش نام چینی به شمار می رود که در سبد فروش خود محصولات گوناگونی برای پاسخ به نیاز تمامی اقشار جامعه دارد، اما امروز می خواهیم نگاهی به محصول اقتصادی این شرکت داشته باشیم که با طراحی و امکانات بسیار خوب خود توانسته سهم قابل توجهی از فروش بازار داشته باشد.

 

تولید چانگان آلسوین
همه چیز از سال 2008 شروع شد و شرکت خودروسازی چانگان در نمایشگاه پکن چین از محصول جدید خود با نام آلسوین (Alsvin) رونمایی کرد که در طراحی ظاهری خود شباهت زیادی به مدل های اصلی مزدا 3 موجود در بازار کشور داشت.

در سال 2012 و بار دیگر در نمایشگاه بین پکن چین، نسخه V5 آن با ظاهری کامل جدید نسبت به نسخه اول رونمایی شد و در واقع این نسخه هم شباهت بسیار زیادی به مدل های فیس لیفت مزدا 3 داشت که در بازار کشور آنان را با نام مزدا 3 نیو می شناسیم، اما سرانجام شرکت خودروسازی چانگان دست از کپی کاری برداشت و در سال 2018 میلادی نسل جدید خودروی اقتصادی خود را با یک طراحی اختصاصی معرفی کرد.

سال 2018 و در نمایشگاه پکن چین، نسل دوم خودروی چانگان آلسوین رونمایی شد و طراحی ظاهری آن تفاوت های بسیار زیادی نسبت به نسل اول و پیشرفت های چشمگیری در زمان معرفی داشت. در واقع برای شکل گیری ظاهر این خودرو از چهره خانواده ایدو الگوبرداری شده و با کمی تغییرات به ظاهر جدید چانگان آلسوین تبدیل شده است.


برای طراحی و ساخت این خودرو در نسل جدید از طول کلی 4390 میلی متر، عرض 1725 میلی متر، ارتفاع 1490 میلی متر و همچنین فاصله بین دو محور 2535 میلی متر استفاده شده است که باعث شده این خودروی اقتصادی چانگان در گروه خودروهای سدان کامپکت قرار گرفته و تبدیل به یک گزینه مناسب برای استفاده های شهری و بین شهری کوتاه شود، هرچند ابعاد و اندازه آن به خودروهای سدان ایران خودرو نزدیک است.

 
قیمت چانگان آلسوین اقتصادی
حالا چرا اقتصادی؟ به این خاطر که چانگان برای عرضه این خودرو به مشتریان حداقل قیمت 49 هزار و 900 یوان برای مدل های پایه (حدود 7340 دلار) و همچنین قیمت 65 هزار و 900 یوان (حدود 10 هزار دلار) برای مدل های فول آپشن آن پیش بینی کرده است و باتوجه به محدوده قیمتی تعیین شده، پایین تر از خودروی چانگان ایدو DT قرار می گیرد تا یک خودروی اقتصادی و مقرون به صرفه باشد.

 
مشخصات فنی
در بخش فنی، چانگان آلسوین دو پیشرانه محرک چهار سیلندر دارد که یکی از آنان دارای حجم 1.4 لیتری و دیگری دارای حجم 1.5 لیتری است که از لحاظ خروجی قدرت تفاوت های زیادی بین آنان دیده نمی شود و تنها اختلاف 6 اسب بخاری قدرت و 10 نیوتن متری گشتاور دارد، اما پیشرانه دوم یک مزیت بسیار بزرگ دارد و آن هم امکان دریافت یک جعبه دنده 5 سرعته اتوماتیک دوکلاچه DCT خواهد بود.

به عبارتی دقیق تر، پیشرانه 1.4 لیتری چهار سیلندر با مکش طبیعی هوا به داخل سیلندرهای خود می تواند خروجی قدرت 101 اسب بخاری و خروجی گشتاور 135 نیوتن متری تولید کند و سپس با کمک یک جعبه دنده 5 سرعته دستی، نیروی تولیدی را تنها به چرخ های جلو ارسال می کند.

با این حال در صورت انتخاب پیشرانه 1.5 لیتری تنفس طبیعی، می توان علاوه بر 6 اسب بخار قدرت بیشتر و 10 نیوتن متر گشتاور بیشتر، یک جعبه دنده 5 سرعته اتوماتیک دوکلاچه هم در اختیار داشته باشید که تجربه رانندگی راحت و لذت بخش تری برای کاربرانش بویژه در مسیرهای شهری به ارمغان خواهد آورد.

هر دو پیشرانه تنفس طبیعی هستند و به همین دلیل با وجود حجم نه چندان زیاد، مصرف سوخت نسبتا بالایی دارند. به طوری که پیشرانه 1.4 لیتری برای استفاده شهری مصرف سوخت 7.4 لیتری، برای استفاده برون شهری مصرف سوخت 4.3 لیتری و به صورت ترکیبی، مصرف سوخت 5.4 لیتری خواهد داشت.


 
اما پیشرانه 1.5 لیتری به خاطر حجم بیشتر و استفاده از یک جعبه دنده اتوماتیک، برای استفاده های شهری خود مصرف سوخت 8.4 لیتری و برای استفاده در بزرگراه مصرف سوخت 4.9 لیتری دارد که به صورت ترکیبی به مصرف سوخت 6.2 لیتری برای استفاده 100 کیلومتری خواهیم رسید، البته در شرایط کاملا استاندارد جاده ای و خودرو!


امکانات و تجهیزات
چانگان آلسوین از لحاظ امکانات هم با دست پر به بازار آمده و شرکت سازنده تا جایی که به اقتصادی بودن این خودرو ضربه وارد نکند، از امکانات و تجهیزات بسیار خوبی در ساخت این خودرو استفاده کرده است.

از جمله امکانات مهم این خودرو می توان به سیستم ترمز ضدقفل ABS به همراه EBD، سیستم کروز کنترل تطبیقی، سیستم کمک حرکتی خودرو در سربالایی، سیستم هشدار نقاط کور، سانروف برقی، آینه های برقی، سیستم تهویه مطبوع دیجیتالی کابین، دوربین دید عقب، سیستم نظارت بر فشار باد لاستیک ها و همچنین سیستم سرگرمی نسل دوم چانگان اشاره کرد که برخی از آنان در نسخه فول آپشن خودرو به مشتریان عرضه خواهد شد.