کارشناسی خودرو کارن چک - رنگ شدگی - بدنه - فنی - ارائه برگه 

معرفی آئودی SQ5 اسپرت‌بک دیزلی برای بازار اروپا

پدال/ در اواخر ماه سپتامبر آئودی کراس‌اوور کوپهٔ Q5 اسپرت‌بک را معرفی کرد تا به جنگ مستقیم با ب‌ام‌و X4 و مرسدس بنز GLC کوپه برود. حال سازندهٔ آلمانی نسخهٔ قوی‌تر این ماشین یعنی SQ5 اسپرت‌بک را هم با پیشرانهٔ دیزلی برای بازار اروپا معرفی کرده است. این مدل به همان پیشرانهٔ ۳ لیتری توربودیزل مدل‌های S4 و S5 مجهز شده که ۳۴۰ اسب بخار قدرت و ۷۰۰ نیوتن متر گشتاور دارد.
 

SQ5 اسپرت‌بک به لطف این نیرو ظرف ۵.۱ ثانیه از صفر به سرعت صد کیلومتر بر ساعت می‌رسد درحالی‌که حداکثر سرعت آن به‌صورت الکترونیکی روی ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت محدود شده است. پیشرانهٔ دیزلی این کراس‌اوور کوپه به تکنولوژی هیبریدی خفیف هم مجهز است که به کاهش مصرف سوخت کمک می‌کند. به لطف این ویژگی، SQ5 اسپرت‌بک به‌صورت ترکیبی تنها ۷ لیتر گازوئیل مصرف می‌کند.


هم‌زمان با معرفی SQ5 اسپرت‌بک دیزلی، آئودی مشخصات Q5 اسپرت‌بک معمولی را هم برای بازار اروپا اعلام کرده است. این مدل با سه پیشرانهٔ مختلف در قارهٔ سبز عرضه خواهد شد که شامل ۲ لیتری چهار سیلندر دیزلی با ۲۰۴ اسب بخار قدرت و ۴۰۰ نیوتن متر گشتاور، ۳ لیتری V6 دیزلی با ۲۸۶ اسب بخار قدرت و ۶۲۰ نیوتن متر گشتاور و ۲ لیتری چهار سیلندر بنزینی با ۲۶۵ اسب بخار قدرت و ۳۷۰ نیوتن متر گشتاور می‌شود. هر سه موتور به سیستم هیبریدی خفیف هم مجهز هستند.


انتقال نیروی دو موتور چهار سیلندر توسط یک گیربکس هفت سرعتهٔ دوکلاچه صورت می‌گیرد درحالی‌که این وظیفه در موتور دیزلی ۳ لیتری قوی‌تر بر عهدهٔ یک گیربکس هشت سرعتهٔ اتوماتیک است که در کنار سیستم چهارچرخ محرک دائمی کواترو با دیفرانسیل مرکزی مکانیکی قرار می‌گیرد. آئودی هم‌اکنون سفارشات خرید Q5 و SQ5 اسپرت‌بک را می‌پذیرد و اولین نمونه‌ها در نیمهٔ اول سال ۲۰۲۱ به خریداران تحویل داده خواهد شد.