������ ����������������� ������ ����������! 

درگ فلفل‌های تیز ژاپنی!

پدال/ تویوتا یاریس در مسابقات درگ هیچ حرفی برای گفتن ندارد اما وقتی دو حرف GR به نام آن اضافه شود همه‌چیز عوض می‌شود. ما در مورد GR یاریس صحبت می‌کنیم یعنی هاچ‌بک داغی که از زمان معرفی همواری مورد تحسین قرار گرفته است تا جایی که کریس از تویوتا به خاطر سوپرا انتقاد کرد زیرا GR یاریس بدون کمک ب‌ام‌و فوق‌العاده خوب است؛ اما بااین‌حال آیا این فلفل تندوتیز ژاپنی می‌تواند حریف یک هاچ‌بک داغ دیگر، هرچند کمی بزرگ‌تر، مثل هوندا سیویک تایپ R بشود؟

 

برای مشخص شدن پاسخ این سؤال، کارواو در یک مسابقهٔ درگ بارانی، GR یاریس را در برابر سیویک تایپ R قرار داده است. البته میدانیم که این دو ماشین بسیار باهم متفاوت هستند زیرا سیویک از یک پیشرانهٔ ۲ لیتری چهار سیلندر توربو با ۳۲۰ اسب بخار قدرت و ۴۰۰ نیوتن متر گشتاور استفاده می‌کند درحالی‌که در سینهٔ یاریس یک قلب کوچک ۱.۶ لیتری سه سیلندر توربو قرار گرفته که ۲۶۰ اسب بخار قدرت و ۳۶۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. از سوی دیگر اما نیرو در سیویک صرفاً به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود درحالی‌که یاریس به سامانهٔ چهارچرخ محرک مجهز است. انتقال نیرو در هردو ماشین هم توسط گیربکس‌های شش سرعتهٔ دستی صورت می‌گیرد.

 

همان‌طور که در ویدئو می‌بینید، مسیر درگ بسیار خیس است و در این شرایط کشش به‌اندازهٔ قدرت مهم خواهد بود؛ بنابراین، سامانهٔ چهارچرخ محرک یاریس از لحاظ کشش برتری بزرگی نسبت به انتقال قدرت محرک جلو دارد. علاوه بر این، تویوتا به میزان قابل‌توجهی سبک‌تر هم هست؛ اما آیا این‌ها کافی است تا تویوتای کوچک بتواند هوندای قوی‌تر را مغلوب کند؟ پاسخ این سؤال را در ویدئوی زیر تماشا کنید.

مشخصات فنی

هوندا سیویک تایپ R

تویوتا GR یاریس

پیشرانه۲.۰ لیتری I4 توربو۱.۶ لیتری I3 توربو
قدرت۳۲۰ اسب بخار۲۶۰ اسب بخار
گشتاور۴۰۰ نیوتن متر۳۶۰ نیوتن متر
گیربکس۶ سرعته دستی۶ سرعته دستی
محور محرکجلوچهارچرخ
وزن۱۳۸۰ کیلوگرم۱۲۸۰ کیلوگرم
قیمت۳۲,۸۲۰ پوند۳۳,۴۹۵ پوند